Monday, September 14, 2009

ISKRA BELIČANSKA Solo Exhibition / Razstava - NEBULOZI

ISKRA BELIČANSKA

Solo Exhibition / Razstava
18/9/2009 do 2/10/2009

Nebulozi


Samo Ljubesic o razstavi Iskre Beličanske:

Nova Ljubljanska galerija Studio osem, ki ji tudi pravijo TukadMunga ( Voda ki teče navzgor ),



je locirana v Soteski 8. Nastala je kot pobuda in potreba mlajšega kroga umetnikov za neformalnim razstavnim prostorom.
V petek, 18.9.2009 ob 20 uri je bila v galeriji otvoritev razstave slik Iskre Beličanske,



pod naslovom Nebulozi.Postavljen je izbor del iz avtoričinega novejšega ustvarjalnega obdobja. Kljub nenavadnem naslovu - nebulozi,


je prvo kar preseneča izjemna dorečenost kompozicije v kombinaciji z virtuozno uporabo barvnih odtenkov.


Nadaljni ogled odkrije motive, ki sežejo od figuralike človeka, živali, stvari, čez kalografijo napisov in črk do abstrakcije lis in ploskev,do barv samih po sebi. Ti motivi so praviloma ločeni od kontekstualnega okolja.



V skupino slik poimenovani after-ji, gre za manjše pokončne formate s centralnim motivom portreta,



uporabljenimi navidez grafično, vender megleno zabrisanim v številnih prelivih varijacij dominantnega barvnega odtenka.
Druga skupina srednje velikih formatov so kompozicije sestavljene iz raznorodnih motivov, predstavljenih najbolj primitivno grafično do barvno plastično, postavljenih ploskovito eden zraven drugega, ali globinsko eden za drugim.


Avtorica pove, da za ena slika upodablja kuščarje ki živijo v Indonezijo in se po noči oglašajo z ge -ko, iz česer stanovalci predvidevajo prihodnost; druga slika predstavi pripoved o "popu, ki je imel psa, ki je umrl in mu je na nadgrobnik napisal da je bil en pop, ki je imel psa, ki je umrl in mu je na nadgrobnik napisal..." ; nekatere slike nastanejo v enim dnevom, nekatere nastajajo več kot en mesec; v časih staro sliko preslika v novo...





Predstavljena dela Iskre Beličanske kažejo poznavanje klasične avangarde (Kee, Munch, Jawlensky) ter z inventivnostjo in dodelanostjo pričajo o širini lastnega individualnega stila, ki daje slutiti nova presenečenja.

več o avtorici
http//iskrabelicanska.blogspot.com/
kontakt
iskraiskra@yahoo.com

Friday, September 11, 2009

Maša Ogrizek o galeriji TukadMunga

Galerija kot prostor druženja

Galerija TukadMunga je "artist run space", saj sta Iskra Beličanska in Vladimir Leben, ki skupaj s sodelavci vodita galerijo, tudi sama slikarja. V pritlični sobi hiše v Soteski 8, v ožjem jedru Ljubljane, so že njihovi predhodniki zadnjih nekaj let organizirali umetniške projekte v obliki odprtega ateljeja, delavnic in razstav, sami pa so se skupaj z lastnikom stavbe, ki jim je odstopil prostor v brezplačno uporabo, nedavno odločili, da v njem odprejo galerijo. "Lastnik stavbe je tudi sam soustanovitelj društva Studio osem, pod okriljem katerega vodimo galerijo, in podpira njeno delovanje tako prostorsko kot finančno. Ker so se naši interesi in vizije ujeli, smo spontano začeli organizirati različne dogodke, ki so nas pripeljali do ustanovitve TukadMunge," pojasnuje Iskra Beličanska.

Pritlični prostor so prevzeli v začetku marca in se takoj lotili temeljite prenove. Od samega začetka jim je bilo jasno, da nočejo klasične galerije, ampak želijo galerijske projekte povezati tudi s projekti na odprtih, zunanjih površinah. K temu jih je, kot pravi Vladimir Leben, nagovarjala tudi sama lokacija. "Pravzaprav gre za skupek različnih prostorov: zadaj za hišo je čudovit vrt, pred galerijo pa veliko dvorišče, ki sicer ni v naši lasti, ampak je javna površina. Dvorišče je že samo po sebi nekakšna galerija na prostem, saj so pročelja hiš polna grafitov."

Ekipa društva Studio osem želi v TukadMungi predstavljati čimbolj raznorodne umetniške izraze, saj prihajajo tudi sami z različnih področij. Del programa se opira na donacije, del sredstev pa so pridobili tudi na projektnih razpisih MOL in JSKD. V nekaj mesecih od odprtja so izpeljali nekaj slikarskih in fotografskih razstav ter projekcijo poljskih eksperimentalnih animiranih filmov z živo glasbeno spremljavo na vrtu. Ko bodo dobili ustrezna dovoljenja, bodo povabili različne ulične umetnike, da na okoliških stavbah izdelajo stenske poslikave, mozaike... "Načrtujemo tudi sodelovanje z umetniki, ki jih zanimajo teme, povezane z javnimi površinami; ni nujno, da prav tu, lahko tudi kje drugje v mestu, a bo to nekako povezano z galerijo," še dodaja Vladimir Leben.

Začeli so z avtorji, ki jih poznajo in v katere verjamejo, počasi pa - predvsem zaradi povečanega zanimanja in želje po odprtem delovanju - vpeljujejo utečen način dela z razpisi oziroma prijavami. "Eden glavnih kriterijev pri izboru razstavljalcev je kakovost del ne glede na umetnikove pretekle reference. Pomembno je, da se čuti, da ta prostor ni naš, ampak prostor umetnikov, ki v njem razstavljajo. Ker smo tudi sami umetniki, nam je taka perspektiva blizu," poudarja Iskra Beličanska.

Pomembni pa niso le razstavljalci, ampak tudi obiskovalci, ki jih vabijo na svoje dogodke prek svoje spletne strani, obveščanja v medijih, Facebooka, e-mailov, osebnega mreženja... Vse od odprtja k njim prihajajo zelo raznolike skupine ljudi, vzdušje pa je vedno zelo sproščeno. "Beseda galerija ima za večino ljudi nekoliko strašljiv prizvok. Naš namen je bil že od samega začetka, da odpremo prostor, ki ne bo zgolj galerija, ampak tudi prostor druženja," zaključuje Iskra Beličanska.

http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/objektiv/1042291028

fotografija: Jaka




Gredoč

Mirno se je ustavu diretivo pred mojimi vrati. Sedel sem na rosin klopi pod skalom, še zlo dojemljiv od večera prestavlu iz roke v roko učinke potem.Naložen na polno in popolnoma siv je z leti ta dobir dobil. Z zamaknjenim nasmehom, čekajoč predajo, sej obrnil: Si šej za? Ni me motu in nisem ga zmotu, zato je vse ostal tiho.Ni blo dvoma a prkimat al ne.Cajt je že bil, daj blo čakanja dovolj.Cajt za detalje je končno vsklil.


razstava

Gredoč
stripe goes chiaroscuro

20.8 do 28.8.2009
Studio osem, Soteska 8, Ljubljana



My mentor my love my life i wonder why are You so silent. I drow my shit right on the ground as if ill dig much closer to You.Your canvas - my pan hand in hand we almost menage to count the three before they pick me up,to pick on me. My moentor my life my love i hace to wonder again. Butwith this bottle of ink with a blink of an eye You and I - canvas and pen succeed and open the act of a piano and drums tense skin just dreaming of harmony when waking up on the milion string.
I start digging again. My manic reaction to a framework too big... belive me, my darling - Its not grave that I dig!













Reinkarnacija fascinacija (od 10. do 16. septembra) Leigh San Juan


Exhibition / Rastava 10 September ob 20h




Reinkarnacija fascinacija (od 10. do 16. septembra)

Leigh San Juan


Studio 8, Soteska 8, 1000 Ljubljana. Otvoritev 10. septembra 2009, ob 20.00

Razstava Reinkarnacija fascinacija se naslanja na preprosto kolaž tehniko in predstavlja vajo v pogledu z druge perspektive. Leigh je skozi daljše obdobje zbirala podobe s časopisov, popotniških revij, starih knjig in fotografij, ki so ostale zavržene v zapuščenih hišah, izgubljene na pločnikih ali končale na stojnicah boljšjih sejmov. Namen tega zbiranja pozabljenih predmetov je dati jim novo življenje. Njene slike reciklirajo podobe, da bi razburkale domišljijo. So popotovanje skozi obdobja in celine, pri čemer oponašajo let misli skozi podzavestno in zavestno. Medij tega skupka del je podoba sama: kot neizčrpen vir sodobnosti in kot simptom prenasičenega, s podobami obsedenega sveta.


Reincarnation Fascination (10 to 16 September)
Leigh San Juan


Studio 8, Soteska 8, 1000 Ljubljana. Opening 10 September 2009, 8 PM

Using low fi techniques and amateur style Reincarnation Fascination is an exercise in looking from a different angle. Leigh has been collecting images from newspapers, travel magazines, second hand books and discarded photograph albums that have been abandoned in old houses, tossed on pavements or sold in fleamarkets. This gathering of forgotten objects is in order to give them a second life. Her pictures are recycling the images to incite the imagination. The paintings are a journey through eras, continents mimicking the flight of thoughts through subconcious and concious mind. Her medium for this set of works is the image itself: an inexhaustable source of contemporary life, a symptom of the oversaturated image obsessed world.